Sparti plėtra – viena iš grėsmių smulkiam ir vidutiniam verslui

Lietuvos ekonomikai augant, didėjant BVP ir vidaus vartojimui, smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonės taip pat jaučia daugiau impulsų augimui. Tačiau sparti plėtra, tinkamai nesuvaldžius vidinių verslo procesų, iš puikios galimybės gali virsti rimtu iššūkiu. Augti tuo pat metu efektyviai mažinant svarbiausias rizikas SVV įmonėms gali padėti patirtis ir alternatyvios finansinės paslaugos, pritaikytos būtent nedidelėms įmonėms.

Lietuva – viena draugiškiausių šalių verslui

2018 m. Pasaulio banko atliktame tyrime „Doing Business 2018“, kuriame vertinamos verslo sąlygos 190 pasaulio šalių, Lietuva užėmė 16 vietą ir pakilo penkiomis vietomis aukščiau nei buvo 2017 m.
“Doing Business” tyrime analizuojami kiekybiniai verslo sąlygų ir verslo reguliavimo rodikliai, bei vertinama nuosavybės teisių apsauga. Reitinguojant pasaulio valstybes yra vertinama: galimybės pradėti nuosavą verslą, su statybomis susijusių leidimų išdavimo sąlygos, elektros energijos įvedimo galimybės, turto registravimo, kreditavimo sąlygos, smulkiųjų investuotojų apsauga, mokesčių politika, tarptautinės prekybos sąlygos, sutarčių vykdymo bei įmonių nemokumo problemų sprendimo būdai. Taip pat vertinamas darbo rinkos reguliavimas, tik 2018 m. šis rodiklis nebuvo įtrauktas į tyrimo apimtį.

Didžiausios rizikos pasaulio ekonomikos augimui 2018 m.

Kylančios naftos žaliavų kainos, populistinių idėjų plitimas Europos politikoje bei protekcionistiniai didžiausių pasaulio ekonomikų veiksmai gerokai pristabdys ir sulėtins daugelio pasaulio šalių ekonominį augimą. Remiantis Coface [1] prognozėmis, ekonomikos augimas 2018 m. numatomas tik Prancūzijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Brazilijoje, Rusijoje bei Indijoje (1 diagrama).

1 diagrama. Coface prognozuojamas BVP augimas

Prekinių kreditų draudimas – apdrauskite gautinas sumas nuo nemokumo rizikos   

draudimasKiekvienas verslas neišvengiamai susiduria su įvairiomis rizikomis. Rizika gali būti išorinė – nepriklausanti nuo įmonės ir jos darbuotojų, bei vidinė – kurią įmonė pajėgi valdyti ir sumažinti. Išvengti rizikos, kuri nepriklauso nuo įmonės veiklos, kartais gali padėti papildomi draudimo instrumentai.

Kai parduodate prekes ar suteikiate paslaugas, niekada negalite būti tikras, ar klientas už tai sumokės. Nemokumo rizika ypač išauga, jei dirbate su nenuolatiniais klientais, o duomenys apie jų kreditingumą ir finansinę būklę Jums nėra prieinami. Kaip apsisaugoti nuo pirkėjų nemokumo, jei jie bankrutuoja, ar tiesiog tyčia vengia su Jumis atsiskaityti? Čia gali padėti prekinių kreditų draudimas.

Faktoringo nauda maitinimo sektoriui – kuo faktoringas gali būti naudingas maisto tiekėjams?

Jei užsiimate verslu maisto tiekimo pramonės šakoje, verta sužinoti, kuo faktoringo paslaugos gali būti Jums naudingos.

Maitinimo įstaigų bei maisto tiekėjų veiklos grandinė apima keletą žingsnių. Pirmiausia gaunamas užsakymas, tada jis turi būti įvykdytas. Tam, kad galėtumėte įvykdyti užsakymą, Jūs perkate maisto produktus, mokate atlyginimus darbuotojams, dengiate patalpų išlaikymo, transporto bei kitas šlaidas. Įvykdžius užsakymą išrašoma sąskaita klientui, o tada apie 30-60 dienų laukiama apmokėjimo. Šiuo laikotarpiu verslas atsiduria rizikos zonoje, nes Jūsų išlaidos apmokėtos ir grynieji pinigai išleisti, tačiau apmokėjimas už suteiktas paslaugas dar negautas. Tad gavus naują užsakymą iškyla klausimas – kur gauti finansavimą, kad galėtumėte padengti jo vykdymo išlaidas? Nepriklausomai nuo to, ar esate maitinimo paslaugas teikianti įmonė, ar maisto produktų tiekėjas, faktoringo paslaugos šiuo atveju gali Jums labai padėti. Taigi, kaip tai veikia?

Per pusmetį „Debifo“ klientų skaičius ūgtelėjo trečdaliu

Pirmasis šių metų pusmetis sąskaitų finansavimo bendrovei „Debifo“ buvo itin sėkmingas. Nuo metų pradžios įmonės klientų skaičius ūgtelėjo 32 proc. Be to, lyginant su pernai metų pirmuoju pusmečiu 50 proc. išaugo ir bendrovės pajamos, o įmonės valdomo aktyvaus portfelio vertė padidėjo 85 proc. ir šiuo metu siekia 5,5 mln. eurų. Tiesa, sėkmingas pirmasis pusmetis atnešė ir iššūkių – didėja vėlavimai statybų sektoriuje.

Kodėl faktoringas mažam verslui yra geriau nei paskola?

faktoringasSmulkaus ir vidutinio verslo įmonės nuolat susiduria su išorinio finansavimo poreikiu. Vidinių finansinių išteklių ne visada užtenka apyvartiniam kapitalui ar investicijoms finansuoti. Nemaža dalis šalies įmonių, atsiradus verslo finansavimo poreikiui, pirmiausia kreipiasi į banką dėl paskolos suteikimo. Tam reikia paruošti verslo planą, įvertinti turtą, kurį galima panaudoti kaip užstatą, įsipareigoti kas mėnesį ar kas ketvirtį teikti finansinių ataskaitų rinkinius, susidurti su galybe procedūrų, o galiausiai apie mėnesį laukti sprendimo, kurį priims paskolų komitetas.

Finansų planavimo patarimai smulkaus verslo savininkams

Smulkaus ir vidutinio verslo savininkai sudaro didžiąją dalį Lietuvos įmonių. Investuodami savo laiką ir pinigus į nuosavą verslą žmonės dažniausiai tikisi pasiekti finansinę laisvę, realizuoti svajones ir dirbti tokį darbą, kuris jiems labiausiai patinka. Tačiau sėkmingas verslas, ypač veiklos pradžioje, reikalauja daug dėmesio ir pastangų, tad dažnai kitos gyvenimo sritys kaip šeima ar asmeniniai finansai lieka nuošaly. Pateiksime keletą patarimų, ko neturėtų pamiršti smulkaus verslo savininkai, siekdami išlaikyti pusiausvyrą tarp įmonės ir asmeninių finansų ir užsitikrinti stabilias pajamas ateityje.

Faktoringo rinkos augimas Lietuvoje – 2018 metų I ketvirtis

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, faktoringo portfelis Lietuvoje 2018 m. pirmąjį ketvirtį sudarė 502,34 mln. Eur. 2017 m. faktoringo rinka stabiliai augo, ketvirtinis augimas sudarė 2–3 proc., o paskutinį metų ketvirtį siekė net 11 proc.

Nors ekonominės prognozės dėl Lietuvos augimo prieštaringos, didžioji dalis šalies įmonių planuoja plėtrą, o skolinimosi poreikis išlieka didelis. Tiek Lietuvos banko, tiek UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ vykdytos įmonių apklausos parodė, jog išorinio finansavimo poreikį jaučia apie 50 proc. šalies įmonių. Tuo pačiu metu verslininkai teigia, jog bankų skolinimo sąlygos, ypač mažoms ir vidutinėms įmonėms, griežtėja ir paskolos tampa sunkiau prieinamos. Tokia situacija lemia, jog vis daugiau įmonių ieško alternatyvių finansavimo šaltinių, o faktoringo paslaugų poreikis taip pat auga.

Kaip išlaikyti stabilias apyvartines lėšas vasaros sezono metu?

Vasaros sezonas daro įtaką kiekvienam verslui. Turizmas, pramogų sektorius, viešbučių verslas tuo metu klesti, tačiau daugumos kitų verslo šakų apyvarta šiuo laikotarpiu sumažėja. Tai atsitinka tiek dėl atostogaujančių darbuotojų, tiek dėl laiką su šeimomis leidžiančių pirkėjų. Tačiau įmonės išlaidos vasaros metu nesumažėja, tad kiekvienas verslininkas turi būti pasiruošęs išgyventi laikotarpį, kai verslo pajamos nėra didelės, o sąnaudų padengimui reikalingi papildomi ištekliai. Štai keletas patarimų, kaip įveikti sezoninius pinigų srautų svyravimo iššūkius.